• موقعیت جغرافیایی و طبیعی

       شهرستان جوین با وسعت تقریبی 1709 کیلومترمربع از نظر موقعیت در 57 درجه و 22 دقیقه طول جغرافیایی و 36 درجه و 40 دقیقه عرضی جغرافیایی واقع شده است این ناحیه از شمال به شهرستان اسفراین در خراسان شمالی، از جنوب به دهستان کراب و داورزن سبزوار از شرق به دهستان های طبسی و سلطان آباد سبزوار و ازغرب به شهرستان جغتای محدود می گردد. شهرستان جوین در مسیر ارتباطی استان های گلستان، خراسان شمالی و خراسان رضوی قرار دارد. ارتفاع جوین ازسطح دریا آزاد در باندترین نقطه آن حدود 2885 متر و پست ترین نقطه منطقه در مجاورت  کویر با 900 متر ارتفاع قراردارد آب شرب و مصرفی این شهرستان از چهار حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق 4690 منبع آبی و 70 رشته قنات، 6 چشمه و 7 رود خانه تامین می­ گردد که در حال حاضر 2000 هکتار از زمین های زراعی آن بهره برداری  می ­شود.
   
     


  پیشینه تاریخی

        نشانه های دیر پایی و عظمت فرهنگ و تمدن جوین آثار و ابنیه و محوطه های باستانی متعدد و متنوعی است که در سرتاسر شهرستان بجای مانده است از جمله در مجاورت شهرستان نقاب واقع در دشت جوین محوطه وسیع باستانی مورد شناسایی قرار گرفته که سه تا چهار هزار سال پیش جامعه ای کشاورز و صنعت گر در آن سکونت داشته اند. بنابراین احتمال دارد در دشت های حاصلخیز و نسبتاً پر آب جوین زیستگاه های انسانی بیشتر وجود داشته اما در زیر رسوبات حاصل از کوه های مشرف بر آن دشت و به مرور زمان مدفون شده اند. عبور شاهراه بزرگ خراسان نیز در دو شاخه (کاروانی) و چاپاری از دشت جوین، مراکز بزرگ فرهنگ و اقتصاد شرق به غرب عالم  را اتصال می داده است. همچنین این ناحیه در دوران تاریخی جزء قلمرو پارتیان بوده است و چهار تاقی سنگی ریوند یا آتشکده آذر برزین مهر نیز از جمله نهادهای وجود یک معماری ساسانی در منطقه است. علاوه بر آن ناحیه مزبور در قرون متعدد اسلامی نیز دستخوش حوادث ورویداد های متعددی اسلامی نیز دستخوش حوادث و رویدادهای متعددی از جمله حملات سپاهیان مغول گردیده که در متون تاریخی به آن اشاره شده است.


   

   

سایر شهرستان ها
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق